Blog Parenting

Jakie badania kontrolne warto zrobić małemu dziecku?

Wizyty u lekarza spędzają rodzicom sen z powiek, ponieważ najczęściej dochodzi do nich gdy dziecko jest chore lub coś ewidentnie niepokoi rodzica. Czy tylko w tych wypadkach należy udawać się do lekarza? Czy ograniczać rolę pediatry tylko do wypisywania kolejnych recept czy może poprosić o skierowanie do specjalisty? Często zapominamy, że pediatra to nasz pomocnik w utrzymaniu zdrowia naszych dzieci.

Pediatra ma za zadanie nie tylko leczyć, ale także rozpoznawać wszystkie możliwe nieprawidłowości w rozwoju naszych pociech. Ma nie tylko leczyć, ale też zapobiegać. Czy my, rodzice, pamiętamy o tym, czy sami ograniczamy rolę pediatry tylko do leczenia kolejnych infekcji, które dopadło dziecko?

Często jest tak, że na wizyty kontrolne u pediatrów stawiamy się najczęściej tylko przy okazji szczepień (które dla wygody personelu, rodziców i dzieci) są połączone z bilansem zdrowia dziecka. Przy starszym dziecku stawiamy się już tylko na wyznaczone w karcie zdrowia dziecka bilanse 2,4,6 latków.
kiedy i jakie badania u niemowlaka, dziecko badania, wizyty kontrolne, badania kontrolne
Niestety z własnego doświadczenia wiem, że bilanse organizowane w przychodniach, nie są wystarczające. Czasami też są robione od niechcenia, pobieżnie, niedokładnie. Stan zdrowia dziecka jest określany przez lekarza “na oko”, bo po co ma się męczyć. 
 
Mam szczęście, że pediatra do której chodzę z dziećmi sama wypisuje mi skierowania na badania krwi i moczu, aby skontrolować stan zdrowia dziecka. Jeśli Wasz pediatra tego nie robi, przypomnijcie mu i poproście o takie skierowanie. Z badań krwi można uzyskać wiele ważnych informacji i w razie potrzeby zawczasu skierować dziecko do specjalisty.
Co ważne – powinniśmy zadbać o to by mieć jednego lekarza rodzinnego czy też jednego pediatrę, który zajmuje się zdrowiem naszego dziecka. Taka osoba ma wtedy pełną informację na temat jego stanu zdrowia i przebytych chorób, oddziaływania leków na dziecko itd.
Warto udawać się na wizyty kontrolne u specjalistów – szczególnie gdy bilans zdrowia dziecka jest daleki od tego jak powinno takie badanie wyglądać. W naszym wypadku wiele wizyt kontrolnych odbyło się po 2-gim roku życia a także najwięcej w 3-cim roku życia synka, kiedy wychowawczyni w przedszkolu zwróciła uwagę na oczko synka.

Jakich specjalistów warto odwiedzić z dzieckiem, nie tylko wtedy gdy coś szczególnie nas zaniepokoi:

 – stomatolog – najczęściej na pierwsze wizyty u stomatologa rodzice wybierają się z dziećmi gdy posiadają one pełne uzębienie, jednak znalazłam informację, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się wtedy gdy dziecko zaczyna ząbkować, żeby lekarz mógł określić czy przebiega ono prawidłowo.
okulista – w tym wypadku wiele dzieci trafia na pierwsze wizyty zbyt późno, gdy wady wzroku stały się już głębokie. Często małe wady wzroku u małych dzieci są niezauważalne i dopiero gdy dziecko idzie do szkoły okazuje się, że ma problemy z widzeniem. W naszym wypadku wizyta kontrolna synka była gdy miał 3 lata ze względu na uciekające oczko, a córeczka miała roczek podczas pierwszej wizyty ( a kolejną wizytę kontrolną ma mieć około 2 lat). Na wczesną wizytę kontrolną u okulisty powinno udać się z dzieckiem wtedy gdy coś nas niepokoi lub też w najbliższej rodzinie występują wady wzroku.
 
– fizjoterapeuta / ortopeda – są to osoby, które skontrolują rozwój, napięcie mięśniowe i wszelkie nieprawidłowości postawy dziecka. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i skorygowanie ich odpowiednią terapią może całkowicie wyeliminować problem. Warto wybrać się do specjalisty parę miesięcy po tym, jak dziecko zacznie chodzić aby sprawdzić czy prawidłowo stawia stopy. Kolejną wizytę kontrolną warto zaplanować przed pójściem dziecka do szkoły, ponieważ czeka go duża zmiana trybu życia na bardziej siedzący i każda choćby drobna wada może się pogłębiać. Pamiętać należy, że nieprawidłowa postawa z czasem się utrwala.
logopeda – warto odwiedzić logopedę gdy dziecko późno zaczęło mówić lub też mówi bardzo niezrozumiale, ma problemy z wymową prostych słów. Często w żłobkach/ przedszkolach przeprowadzane są diagnozy logopedyczne.
badanie usg jamy brzusznej – to badanie kontrolne stosowane w profilaktyce nowotworowej.
Wizyty kontrolne u specjalistów nie są koniecznością, gdy mamy pewność, że wizyty kontrolne u pediatry są dokładne. Często też można uniknąć wysokich kosztów korzystając z wizyt na NFZ ze skierowaniem od pediatry lub też bez w przypadku stomatologa. Wizyty prywatne wiążą się jednak z niego większym kosztem, bo o ile wizyta kontrolna u stomatologa to często koszt 20-30 zł to wizyta u okulisty jest już rzędu 100-150 zł. Koszt prywatnej wizyty u dobrego fizjoterapeuty to też koszt 50-100 zł.
kiedy i jakie badania u niemowlaka, dziecko badania, wizyty kontrolne, badania kontrolne

 Pamiętać jednak należy, że lepiej zapobiegać niż leczyć i warto samemu zadbać o to by dziecko było objęte profilaktyką. Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma czegoś takiego, jak za wcześnie – może być tylko za późno. Wiele małych problemów niewykrytych we wczesnym dzieciństwie może prowadzić do ogromnych problemów w późniejszym czasie, dlatego nie zaniedbujmy profilaktyki. Warto pamiętać chociażby o podstawowych badaniach kontrolnych u pediatry i tych zleconych przez niego.

Back To Top