Blog Parenting

Bolesne ząbkowanie u niemowląt . Nasze sposoby, jak ulżyć dziecku i sobie.

O bolesnym ząbkowaniu u niemowląt słyszał chyba każdy przyszły rodzic od osób, które mają już to za sobą. Niestety, nie jest to najprzyjemniejszy okres niemowlęctwa dla rodziców, jak i dla brzdąca. Czy na bolesne ząbkowanie są skuteczne sposoby? Zapewne jakieś są, ale dużo zależy od dziecka. Jak wiadomo, co pomoże Kasi, nie pomoże Asi, a co pomogło Romkowi, będzie drażniło Karolka itd…

 

Jak wspomniałam, każde dziecko inaczej znosi ząbkowanie. Są dzieci, u których rodzice zauważają nowe ząbki przypadkiem. Nie mają żadnych objawów ani widocznych dolegliwości związanych z wyżynaniem się zęba. Są dzieci, które będą miały 3 dni gorsze a są takie które cały okres ząbkowania będą miały bardzo ciężki.
Są też przypadki wychodzenia kilku zębów na raz – do tej pory myślałam, że parami – jak u syna, ale mogą wychodzić też czwórkami – jak u córki. I niestety najczęściej zdarza się, że ząbkowanie daje w kość i maluszkom i rodzicom.
O ile z synem ząbkowanie było trochę męczące – bo był ciężki a chciał być dużo na rękach, a zęby szły mu jeden po drugim to nie znałam kataru po pas na ząbki, jęczenia całą noc. Czasami złapał nieco podwyższoną temperaturę i malutki katar, był troszkę marudniejszy. Za to z córeczką przerabiamy wersję bardziej intensywną: gluty po pas, jęczenie nocne, drażliwość, często stan podgorączkowy, mniejszy apetyt, do tego jest bardzo marudna i chce być non stop na mnie/przy mnie. Nie ukrywając jest ciężko.
bolesne ząbkowanie u dzieci, sposoby na ząbkowanie, sposoby mamaju

Niestety, przede wszystkim to dziecku jest najciężej znieść bolączki ząbkowania. My mamy kilka przydatnych sposobów złagodzenia przykrych dolegliwości:

zimne gryzaki – wyjęte z lodówki NIGDY z zamrażalnika. Fajnie zdają egzamin przy pierwszych ząbkach, jednak już z kolejnymi nie jest tak fajnie.
szczoteczka do zębów dla maluszka lub silikonowe nakładki masujące nakładane na palec- to bardzo dobre rozwiązanie przy wychodzących trzonowcach. U nas bardzo fajnie sprawuje się zestaw 3 szczoteczek z rossmanna.
owoce i warzywa pokrojone w słupki. Twarde jabłko czy marchewka są idealne do masowania obolałych dziąseł przez roczne dziecko. Dziecko nie tylko uczy się gryźć, masuje dziąsła, ale też chłodzi je przy okazji jeśli podajemy je chłodne np. ze spiżarki lub lodówki.
maść na bolesne ząbkowanie – u nas to dentinox, który używam tylko doraźnie w nocy gdy już sił brakuje.
herbatka z melisy  dla dzieci – delikatnie uspokaja malca często rozdrażnionego bolesnymi dziąsłami, ćmieniem i innymi dolegliwościami. Czasem podaje herbatkę z melisy przed drzemką w dzień.
 ➨ przemywanie dziąseł gazikiem nasączonym naparem z rumianku, jak również podawanie herbatki rumiankowej dla dzieci (najlepiej zaparzanej, a nie rozpuszczalnej). Rumianek pospolity ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie się ran, dezodoryzujące, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze.
chusta do noszenia lub nosidło ergonomiczne – kiedy dziecko chce być ciągle blisko mamy a my chcemy mieć wolne ręce to chusta jest najlepszym sprzymierzeńcem. Nie tylko podczas ząbkowania, ale też np. podczas kataru. Ostatnio myślałam, że nasza przygoda z noszeniem skończyła się bezpowrotnie gdzieś na wakacjach w tatrach, a potem przyszedł czas intensywnego ząbkowania i Mała na nowo wylądowała w chuście na moich plecach zasypiając w trybie ekspresowym.
leki przeciwbólowe – stosuje tylko gdy występuje gorączka podczas ząbkowania, ale jeśli lekarz zaleci można podawać doraźnie czopki przeciwbólowe gdy dziecko szczególnie cierpi.

Ponadto należy uzbroić się w morze cierpliwości i tony czułości, bo ząbkujące dziecko bardzo tego potrzebuje.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko można zrzucić na karb ciężkiego ząbkowania. Jeśli objawy ząbkowania nasilają się i trwają przez dłuższy czas np. katar, gorączka – należy zgłosić się po poradę do lekarza ponieważ mogą tak objawiać się inne infekcje.
sposoby na bolesne ząbkowanie u niemowląt

Z ząbkowaniem jest podobnie, jak z kolkami – jedno dziecko będzie przechodzić boleśnie a drugie nie zauważenie i jedyne co możemy zrobić to jakoś to przeżyć, przetrwać jednocześnie starając się załagodzić dokuczliwe objawy.

Warto pamiętać też o prawidłowej higienie jamy ustnej maluszka, aby dbać o nią od samego początku.
bolesne ząbkowanie u dzieci, sposoby na ząbkowanie, sposoby mamaju
***
Ciekawa jestem bardzo czy ktoś zna jeszcze jakiś skuteczny sposób na zminimalizowanie bolesnego ząbkowania u niemowlaka? 
Niestety po miesiącu nocnych rockowych koncertów naszej córki spowodowanych wychodzeniem kolejnych czterech ząbków na raz, jestem wyczerpana i zdeterminowana by poszukiwać złotego środka, który da nam ukojenie, chociaż w nocy.
Back To Top