Blog Rozwój

Zmiany na lepsze. Od czego warto je zacząć aby były trwałe.

Od czego zacząć zmiany w swoim życiu? Początkiem zmiany jest myśl “chcę” i od niej należy zacząć. Żadna decyzja o zmianie i sama zmiana nie przychodzi łatwo. Robimy postanowienia, plany a potem ich nie realizujemy. Warto dowiedzieć się więcej o procesie zmian i o tym, jakie mamy do niego nastawienie, wtedy zwiększymy szanse na to by zmiany w naszym życiu były trwałe.

Często składamy postanowienia mające prowadzić do zmian. Do takich zmian, które mają być dobre dla nas, dla naszej rodziny, otoczenia. Dlaczego więc te postanowienia porzucamy i nie wprowadzamy w życie zmiany?

 

Okazuje się, że często chcemy zmienić coś dla otoczenia. Nie dla siebie. Czasami owszem chcemy coś zmienić, ale nie wiemy co więc robimy jakiekolwiek postanowienie aby zagłuszyć szepty podświadomości. Czasami chcemy od razu i nie mamy ochoty czekać na efekty. Poza tym ludzie nie lubią zmian. Często lubujemy się w stabilizacji, spokoju. Nie chcemy być niepewni swojej przyszłości. Wolimy to, co jest, bo zmiana oznacza niewiadomą i ryzyko. Ryzyko porażki, ryzyko pogorszenia bytu, ryzyko potępienia przez otoczenie.

Często zmiany wymuszają na nas bardzo dużo wysiłku, trudu, wielu wyrzeczeń czy samodyscypliny. Jesteśmy też z natury nieco leniwi więc taki trud jest nam ciężko podjąć, gdy mamy sytuację częściowo nam odpowiadającą. Oznacza to, że aby coś zmienić trzeba wyjść swoim słabościom naprzeciw. Trzeba opuścić ciepłą, bezpieczną strefę komfortu i przestać myśleć, gdyby tak… tylko zacząć działać.

Prostym przykładem jest częste postanowienie: schudnąć. Nie tak łatwo schudnąć, bo żeby to zrobić trzeba zmienić swoje nawyki. Zmiana dotyczy nie tylko zmiany nawyków żywieniowych, ale też trybu życia. Trzeba pozmieniać wiele z dotychczasowych przyzwyczajeń i nawyków aby odchudzanie przyniosło efekty oraz było stałe. Konieczność poniesienia takiego trudu, wysiłku często prowadzi do zniechęcenia i porzucenia transformacji mimo, że niesie ona wiele korzyści: lepsze samopoczucie, zdrowie, atrakcyjniejszy wygląd.
Pragniemy zmian w swoim życiu, ale ich nie podejmujemy. Dlaczego? Bo boimy się.
Choć nie koniecznie boimy się samej zmiany. Częściej boimy się niepowodzenia. Obawiamy się porażki i tego, że nie poradzimy sobie z nią. Poza tym bardzo częstym powodem niepodejmowania zmian jest strach przed krytyką otoczenia. I o ile warto mieć na uwadze zdanie najbliższych, najważniejszych nam osób, o tyle nie powinniśmy przejmować się obcymi czy plotką. Czasami wstydzimy się przyznać najbliższym, że marzymy o zmianach i przez to nie podejmujemy nawet prób. Warto pamiętać, że nasze otoczenie może bardzo zmotywować, ale też gdy wokół nas są nieodpowiednie osoby, może nas bardzo zablokować w dążeniu do swoich celów.  Niestety nie mamy wpływu na ludzi, którzy zawsze są chętni by skrytykować, wyśmiać i wytknąć każdy błąd, ale pamiętać należy, że nikt oprócz nas nie przeżyje naszego życia. 
Zmiany są dobre i potrzebne , gdy chcemy żyć lepiej, bardziej świadomie lub też jakaś część naszego życia jest dla nas niepełna, niezadowalająca. Gdy gdzieś w środku czujemy, że coś nie jest do końca dobrze, przemyślmy to. Zastanówmy się co nam nie odpowiada, co nie pasuje, co przeszkadza. Jak mogłoby być, kiedy będzie dobrze lub lepiej i co trzeba zrobić, by tak było. Wtedy zmiana będzie dla nas oczywista i konieczna by żyć lepiej.

Jak wprowadzać w życie zmiany?

⇒ Powoli i rozważnie. Trzeba przemyśleć dokładnie co chcemy osiągnąć i jak możemy do tego celu dojść, poza tym warto pomyśleć nad zmianą nawyków, które blokują nam możliwość wprowadzenia zmian na stałe.
⇒ Wprowadzając zmiany w życie warto pamiętać, że zmiana musi wynikać z naszej wewnętrznej potrzeby. Wtedy motywacja w dążeniu do celu będzie wysoka i niegasnąca a gdy zbłądzimy z drogi szybko  wrócimy na odpowiedni tor.
⟹ Ustalając konkretny cel zmiany najlepiej by stał się on naszym priorytetem. Cel główny należy podzielić na mniejsze cele i na małe kroki w ich osiąganiu. Metoda małych kroków jest idealna w realizacji dużych zmian, ponieważ przynosi bieżące postępy, co działa motywująco.
⟹ Działając wg planu realizacji celu pamiętać o tym by nie szukać wymówek i usprawiedliwień dla odstępstw od realizacji planu. To największy i najskuteczniejszy wróg.
⟹ Warto zrobić rachunek sumienia i przeanalizować swoje wcześniejsze nieudane próby zmian. Dzięki temu poznasz swoje najczęstsze wymówki, blokady i obawy.
⟹ Nie poddawać się, mimo potknięć i niepowodzeń. Każdy dzień, godzina i minuta jest dobra by zacząć od nowa.
⟹ Utrwalać zmiany. To ostatni i najważniejszy krok do tego by zmiany były trwałe, dlatego warto dbać o dobre nawyki i nie zapominać o tym ile wysiłku kosztowała nas zmiana oraz ile dobrego nam przyniosła, żeby teraz nie dbać o jej utrwalenie w naszym życiu.
Życie bez zmian prowadzi do stagnacji. Dla wielu stagnacja oznacza wegetacje. By rozwijać się, ulepszać siebie, swoje życie i otoczenie trzeba wprowadzać zmiany. Możemy się ich bać, ale nie można pozwolić aby ten strach nie stał nam na przeszkodzie do ich realizacji. 
 
Jak to mówią: Kto nie ryzykuje nie pije szampana.
 
Zawsze jest dobry czas na zmiany, jeśli ich potrzebujemy.          Nie ważne jest ile mamy lat, gdzie mieszkamy, skąd pochodzimy. Ważne jest to dokąd chcemy zmierzać, jak żyć i wytrwale dążyć do celu nie bojąc się zmian, które będą konieczne by ten cel osiągnąć. 


Jakie zmiany chcę wprowadzić w życie w najbliższym czasie?


1. Przede wszystkim chcę zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny, czyli wprowadzić jeszcze więcej warzyw do naszej diety.
Ponadto ćwiczę na razie 2 razy w tygodniu. Zaczynałam w październiku od jednego treningu w tygodniu – dlatego to jak widać cel wyznaczony jeszcze w 2017 roku, który realizuję małymi kroczkami.2. Kolejnym celem jest rozwijanie się – szkolenia online (na razie zaplanowałam dwa szkolenia, ale kto wie ile wiedzy zbiorę w ciągu roku).3. Ostatnim celem, który chcę zrealizować jest regularne pisanie i prowadzenie bloga, bo bardzo go zaniedbałam w poprzednim roku. Tutaj mam pewną rozpiskę, ale niestety już widzę jej niedociągnięcia więc będę ją poprawiać.4,5,6… to są cele bardzo osobiste a także cele wspólne z innymi osobami, których zdradzić na razie nie mogę.A Wy jaką zmianę chcecie wprowadzić na stałe w swoje życie?

Back To Top