Lifestyle Rozwój

” Dyplomacja od podstaw w opowieściach ekspertów ” M. Pierzchała

Do czytania dyplomacji od podstaw w opowieściach ekspertów skłoniła mnie ciekawość i chęć pogłębienia swojej wiedzy z zakresu etykiety. Od zawsze lubiłam wiedzieć jak się zachować. Oszczędzało to mi dużo stresów związanych z kontaktami z ludźmi. Książka Marii Pierzchały na pewno bardzo poszerzyła moją wiedzę z zakresu dyplomacji, etykiety, ale też dostarczyła mi ciekawych historii z życia ekspertów tej dziedziny. 

dyplomacja etykieta savoir-vivre książka recenzja

Kiedy otrzymałam paczkę z książką nie mogłam się doczekać, aż zacznę ją czytać. Na początku próbowałam doczytać do końca dwie książki, które były wtedy na tapecie. Dokończyłam jedną. Drugą odłożyłam na bok i ochoczo zaczęłam czytać Dyplomację od podstaw w opowieściach ekspertów. I byłam na początku nieco zawiedziona. Poczułam się jak studentka na studiach, która musi przeczytać kolejną naukową pozycję. Jednak odłożyłam swoje uprzedzenia i powoli czytałam dalej. Mimo nieco naukowego języka i sposobu pisania wiedza z zakresu dyplomacji była bardzo przystępnie napisana. Dużo zrozumiałam, dużo się dowiedziałam. 

Potem okazało się, że po cóż typowo naukowej części rozdziału znajdują się ciekawostki, o których pojęcia nie miałam. Możliwe, że jestem ignorantką w tym temacie, ale też nasze media nie dostarczają nam wiedzy na te tematy, oprócz politycznych kontrowersji. Można powiedzieć, że dostałam swoistą nagrodę za cierpliwość i wytrwałość czytania w postaci opowieści oraz wywiadów z ekspertami. Kolejny rozdział czytałam już bardziej świadoma, że wiedza zawarta na początku jest potrzebna by zrozumieć następujący po niej wywiad z ekspertem.
Patrząc na spis treści byłam nastawiona na ostatni rozdział traktujący o zasadach savoir- vivre na co dzień, jednak byłam nim nieco zawiedziona. Dla mnie było to za mało, choć pewnie dlatego, że oczekiwałam czegoś bardzo wyczerpującego temat. Tak się jednak nie da, bo wtedy ten rozdział musiałby stać się oddzielną książką. Zdecydowanie bardzo podobał mi się rozdział o podstawowych zasadach protokołu dyplomatycznego i etykiety. Dla mnie był on najciekawszy i  zawierał taką wiedzę na temat wizerunku oraz zachowania w różnych sytuacjach. 

Czytając książkę doktor Marii Pierzchały ma się trochę wrażenie, że czyta się pracę naukową, ale zaraz ciekawość nie pozwala odłożyć książki. To duża zaleta, bo niestety temat dyplomacji nie jest łatwy do opisania. Reguły, zasady, protokół – to wszystko brzmi bardzo sztywno i fachowo, a pozycja zdecydowanie nie jest sztywna. Na pewno po przeczytaniu tej pozycji mam szerszą wiedzę na temat dyplomacji, etykiety i savoir-vivre. Poza tym dowiedziałam się wielu ciekawostek z wywiadów. Moim zdaniem to doskonała pozycja dla wszystkich, którzy choć trochę interesują się tematyką dyplomacji lub chcą się dowiedzieć czegoś na ten temat bez konieczność brnięcia w opasłe i nudne naukowe tomiska. Książka jest tak dobrze napisana, że po jej lekturze chętnie odwiedziłam blog autorki Sukces z klasą gdzie można znaleźć bardzo dużo ciekawych artykułów. Książka Dyplomacja od podstaw w opowieściach ekspertów ukazała się nakładem wydawnictwa Marszałek a można ją oraz inne ciekawe pozycje zakupić w księgarni internetowej wydawnictwa (  http://www.marszalek.com.pl/sklep.html ).

Back To Top